Як отримати максимум вітамінів з овочів і фруктів

Як отримати максимум вітамінів з овочів і фруктів

Суперечки про те, що краще - натуральні овочі і фрукти або синтетичні вітаміни - напевно, не згаснуть ніколи. Але ми вирішили розібратися в іншому питанні - а саме, як отримати максимум цінних речовин з яблук-огірків в тому випадку, якщо ви вирішили робити ставку на натуральний продукт.

Рахуємо порції
У рекомендаціях дієтологів зазвичай вказуються порції - наприклад, для отримання оптимальної кількості мікроелементів потрібно вжити 5-6 порцій свіжих овочів і фруктів на добу. Порція в даному випадку - це чашка соку, тарілка зелені, одне яблуко, стакан ягід і так далі.

Як отримати максимум вітамінів з овочів і фруктів

Обробка - шкода чи ні?
Самим чутливим до впливу термічних і інших чинників є вітамін С. Каротин, вітаміни К, Е і К більш стійкі, при варінні не «випаровуються», але мають високу чутливість до кисню і світла (тому жири не слід залишати відкритими). Елементи В2 і В6 руйнуються на світлі, а В1 при високих температурах. Тому не варто зловживати термообробкою - інакше замість вітамінної страви ризикуєте отримати клітковину і все (теж непогано, але результат буде іншим).

Правила зберігання
Щоб овочі та фрукти зберегли максимум вітамінів, уникайте їх тривалого зберігання - в холодильнику і, тим більше, при кімнатній температурі. Чим швидше ви з'їсте овочі або фрукти після збору, тим більше користі вони вам принесуть. Для прикладу - петрушка за два дні в холодильнику втрачає близько 10% аскорбінки, а в салатниці на кухні всі 80%. Якщо додати до температури дію світла, то все корисне, що було в продукті, може без сліду випаруватися за кілька годин. Що стосується «сушок» (сухофруктів, сушених овочів) і сумішей фруктів, ягід з цукром, то дані способи продовжують терміни зберігання, але позбавляють практично всіх поживних речовин. Смакові якості продукту можуть бути хорошими, але користь виявиться під питанням.

Як отримати максимум вітамінів з овочів і фруктів

Подрібнене - гірше?
При подрібненні овочів і фруктів вітаміни теж можуть губитися - як і при нагріванні, очищенні, під час миття. Замочувати очищені і, тим більше, порізані продукти теж не варто - інакше почнеться активне вивільнення ферменту аскорбатоксідазу, який руйнує аскорбінову кислоту.

І останнє

  • Салати потрібно заправляти безпосередньо перед подачею на стіл. Зроблені заздалегідь заготовки теж мають сумнівну корисність (хоч і можуть бути зручними).
  • Овочі зайвий раз краще не подрібнювати.
  • Ідеальна вітамінна основа раціону - сирі коренеплоди без обробки. Якщо обробка потрібна, вибирайте приготування на пару і запікання.
Поділись новиною з друзями: